O Radomiu

Radom położony jest w centralno – wschodniej Polsce w województwie mazowieckim nad rzeką Mleczną. Jest to największy ośrodek miejski znajdujący się w widłach Wisły oraz Pilicy.

Miasto słynie z organizacji międzynarodowych pokazów lotniczych Radom Air Show. Impreza organizowana jest co dwa lata. Można tam zobaczyć pokazy statków powietrznych, wystawę sprzętu wojskowego oraz prezentacje przedsiębiorstw z branży lotniczej.

Dowiedz się więcej o Radomiu

Historia

Najstarszy zachowany zabytek radomski to kościół świętego Wacława. Budowla pochodzi z XIII wieku. W 1155 roku w bulli papieża Hadriana IV pojawia się pierwsza wzmianka o Radomiu. Rozkwit miasta to rok 1350. W tym roku Kazimierz III Wielki dokonuje lokacji Nowego Miasta. Jednak największa świetność miasta to czas panowania Jagiellonów i liczne przywileje otrzymane przez Władysława II Jagiełłę.

W początkach XVII stulecia Radom jest miastem, które zyskuje duże znaczenie administracyjne oraz gospodarcze. W roku 1660 - po potopie szwedzkim - Radom zostaje doszczętnie zniszczony. Przełom XVII i XVIII stulecia to rozwój społeczności żydowskiej.

W 1682 roku zakon pijarów otwiera w Radomiu szkołę. Za sprawą znakomitej kadry, wśród której wyróżnić należy Józefa Hermana Osińskiego oraz Franciszka Ksawerego Dmochowskiego, pijarzy przyczyniają się do rozwoju oświaty.

Po III rozbiorze Radom staje się częścią zaboru austriackiego. W 1809 roku miasto należy do Księstwa Warszawskiego - otrzymuje rangę stolicy departamentu. Po utworzeniu Królestwa Polskiego jest stolicą regionu w województwie sandomierskim. Pierwszy prezydent miasta to Józef Królikowski.

W 1932 roku Radom staje się wydzielonym powiatem grodzkim w ramach województwa kieleckiego. Miasto zostaje włączone do Centralnego Okręgu Przemysłowego. W 1933 powstaje linia kolejowa, która łączy Radom z Warszawą.

Ludność

W 2017 roku miasto było zamieszkane przez 214 566 osób. Liczba ta lokuje Radom na czternastej pozycji, jeżeli chodzi o liczbę ludności w Polsce.

Kultura

W Radomiu od 1993 roku w Teatrze Powszechnym co dwa lata organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - gości on prezentujące twórczość Witolda Gombrowicza teatry z Polski i zagranicy.

Następny popularny festiwal to Radomski Festiwal Jazzowy, który wyróżnia się zróżnicowanymi klimatami. Posłuchać tutaj można zarówno klasyki, etno-jazzu, jak i standardów.

W Radomiu znajduje się Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia", którego pomysłodawcą jest Andrzej Wajda. Prowadzi ono działania edukacyjne i może pochwalić się dużymi zbiorami sztuki współczesnej. W budynku jest także kino.

Klimat

W mieście panuje klimat zimny umiarkowany. Nawet w najbardziej suchych miesiącach opady deszczu są duże. Średnia roczna temperatura to 7.6 °C. Najcieplejszy miesiąc to lipiec.

Architektura

Do jednego z najważniejszych zabytków Radomia zalicza się najstarszy murowany budynek miasta, czyli gotycki kościół św. Wacława. Cenne są założenia urbanistyczne - zabudowa dzielnic centralnych jest różnorodna. Pochodzi z okresu od XIII do XX wieku. W mieście natrafić można na bardzo ciekawe budowle z różnych okresów. Warto zapoznać się z ofertą radomskich biur podróży i wybrać się na wycieczkę po mieście z przewodnikiem.

Gospodarka

W 1991 roku w Radomiu została powołana Izba Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej, która jest największą organizacją samorządu gospodarczego w regionie południowego Mazowsza i wspiera podmioty gospodarcze. Zrzesza ona ponad 110 firm. Większość z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa.

W Radomiu funkcjonuje Ogólnopolska Izba Branży Skórzanej oraz Radomskie Centrum Innowacji i Technologii, które wdraża nowoczesne techniki projektowania oraz wytwarzania. W Radomiu działa wiele przedsiębiorstw krajowych oraz zagranicznych. Nieustannie rozwija się tutaj nowoczesna infrastruktura biznesowa.

Mapa / dzielnice

Radom został podzielony na 56 obszarów: osiedle Akademickie, Borki, Brzustówka, Długojów, Długojów Górny, Dzierzków, Firlej, Glinice, Godów, Gołębiów, Gołębiów I, Gołębiów II, Halinów, Huta Józefowska, Idalin, Janiszpol, Jeżowa Wola, Józefów, Kaptur, Kierzków, Koniówka, Kończyce, Kozia Góra, Krychnowice, Krzewień, Malczew, Malenice, Miasto Kazimierzowskie, Michałów, Mleczna, Młodzianów, Młynek Janiszewski, osiedle Nad Potokiem, Nowa Wola Gołębiowska, Nowiny Malczewskie, Obozisko, Planty, Południe, Potkanów, Prędocinek, Pruszaków, Rajec Poduchowny, Rajec Szlachecki, Sadków, Stara Wola Gołębiowska, Stare Miasto, Śródmieście, Ustronie, Wacyn, Wielogóra, Wincentów, Wośniki, Wólka Klwatecka, osiedle XV-lecia, Zamłynie, Żakowice.