Jak uzyskać auto z OC sprawcy?
Samochód zapewnia znacznie wyższy komfort przemieszczania się zarówno w obrębie miasta, jak i w dłuższych trasach. Często jest narzędziem niezbędnym do wykonywania pracy zarobkowej. Kiedy uczestniczy w wypadku i nie nadaje się do dalszej jazdy, jego brak stwarza poważny problem. Rozwiązaniem jest samochód z OC sprawcy. Kto może go otrzymać i jak się o niego starać?
Ubezpieczenie OC a prawo do samochodu zastępczego
Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, dlatego każdy jest nim objęty każdy kierowca, który uczestniczy w ruchu drogowym. Ponieważ liczba właścicieli aut systematycznie wzrasta, coraz więcej zarabiają towarzystwa ubezpieczeniowe sprzedające produkty tego typu. Rośnie także konkurencja w tym sektorze Dlatego ubezpieczyciele przygotowują dla potencjalnych klientów atrakcyjne oferty, w których znajdują się dodatkowe opcje. O uczestników wypadków drogowych zadbało również państwo, które uwzględniło w przepisach Kodeksu cywilnego praw do odszkodowania za straty materialne, jakie powstały w wyniku uszkodzenia pojazdu. Do 2011 roku należały się one wyłącznie tym osobom, które korzystały z pojazdy na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Sytuację zmieniła uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Iżby Cywilnej z dnia 17 listopada 2011 r. Zgodnie z jej brzmieniem: „odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.”
Zgodnie z treścią uchwały o samochód zastępczy z OC sprawcy może się starać osoba, która:
- uczestniczyła w wypadku komunikacyjnym, w którym jej samochód uległ uszkodzeniu i nie kwalifikuje się do jazdy,
- jest poszkodowanym w wypadku, którego sprawca ma opłacone ubezpieczenie OC,
- nie dysponuje drugim pojazdem,
- nie oczekuje pojazdu zastępczego o wyższym standardzie niż jej własny samochód.
Pojazd zastępczy osoba poszkodowana otrzymuje w dowolnej wypożyczalni, takiej jak np. firma Tanie Auto 24 z Łodzi. Należy zaznaczyć, że wszelkie formalności oraz wynajęcie pojazdu w wypożyczalni nie wiążą się z żadnymi opłatami.
Jak uzyskać samochód zastępczy z OC sprawcy?
Procedura uzyskania samochodu z OC sprawcy jest bardzo prosta i wymaga spełnienia kilku warunków. Osoba poszkodowana powinna:
- jak najszybciej powiadomić ubezpieczyciela o dojściu do kolizji,
- przetransportować uszkodzony samochód do warsztatu i określić czas wykonania naprawy,
- wynająć wybrane auto o podobnym standardzie w dowolnej wypożyczalni samochodów,
- poinformować wypożyczalnię o fakcie korzystania z samochodu w ramach OC sprawcy oraz wskazać ubezpieczyciela.
W większości firm, które zajmują się wypożyczaniem pojazdów, formalności i rozliczenia są dopełniane przez pracowników. Istotne jest jednak pilnowanie terminu zakończenia umowy ze względu na to, że ubezpieczyciel może odmówić dłuższego pokrywania kosztów wynajmu. Często jest to uzależnione od różnic pomiędzy czasem naprawy przewidzianym przez ubezpieczyciela a tym rzeczywistym. Jeśli warsztat przedłuża realizację zlecenia, poszkodowany może zostać bez środka transportu.