Artykuł sponsorowany

Czy można samodzielnie wyleczyć się z uzależnień?

Czy można samodzielnie wyleczyć się z uzależnień?
Uzależnienie jednej osoby może niszczyć życie całej rodziny. Zwłaszcza wtedy, kiedy chodzi o naprawdę szkodliwe substancje, takie jak alkohol oraz narkotyki. Osoby uzależnione często zastanawiają się, czy są w stanie zerwać z nałogiem na własną rękę. Dlaczego jest to ryzykowne i powinno się skorzystać z pomocy specjalisty? Jak wygląda terapia i czy zawsze jest skuteczna?

Dlaczego potrzebujesz pomocy?

Oczywiście istnieją pojedyncze przypadki, kiedy osoba uzależniona poradziła sobie sama z nałogiem i już nigdy do niego nie powróciła. Niestety zdecydowana większość potrzebuje pomocy specjalisty, zwłaszcza regularnych konsultacji z psychoterapeutą np. Agnieszką Widera-Wysoczańską, która specjalizuje się w leczeniu uzależnień. Samodzielne wychodzenie z uzależnień zwykle kończy się powrotem do nałogu. Czasami ma to miejsce już po kilku tygodniach, innym razem po wielu miesiącach. Niektóre osoby potrzebują również pomocy psychiatry, który dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne, wspomagające wychodzenie z uzależnienia.

Jak wygląda terapia?

Terapia jest bardzo ważna, gdyż przyczyną uzależnień są zwykle problemy z psychiką danej osoby. Często osoby uzależnione od alkoholu cierpią na depresję lub inne poważne schorzenia, które zdecydowanie utrudniają odstawienie używek. Rozmowa z psychoterapeutą pomaga znaleźć źródło problemu i zrozumieć, jak destrukcyjny wpływ ma uzależnienie od alkoholu lub narkotyków na organizm człowieka. Pomoc psychoterapeuty w leczeniu uzależnień to nie tylko regularne konsultacje, ale również możliwość skontaktowania się ze specjalistą w każdej chwili słabości, aby zminimalizować ryzyko ponownego sięgnięcia po używki. Systematyczna praca nad sobą pod okiem profesjonalnego psychoterapeuty to podstawa, aby uwolnić się od nałogu.

Czy będzie skuteczna?

Żaden psychoterapeuta nie jest w stanie zagwarantować skuteczności terapii. Wszystko zależy od człowieka. Żeby zerwać z uzależnieniem trzeba przede wszystkim tego chcieć. Zdarza się, że pacjenci nie decydują się na leczenie z własnej woli, a zostały skierowane na terapię przez pomoc społeczną lub rodzinę. Jeśli ktoś nie chce zrezygnować z nałogu, żadna terapia nie pomoże. Jednakże wystarczy choć minimum chęci i zaangażowania, aby znaleźć nadzieję na wyzdrowienie. Uzależnienie jest chorobą zarówno umysłu, jak i ciała. Osoba uzależniona jest więźniem używki, która ma negatywny wpływ na zdrowie. Im dłużej zwleka się ze zrobieniem pierwszego kroku w kierunku uwolnienia się od nałogów, tym bardziej zniszczony będzie organizm.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz