Jak przygotować się do zmiany czasu?

Jak przygotować się do zmiany czasu?

Nawet jeśli do zmiany czasu pozostało tylko kilka dni, nic straconego. Jest na to rozwiązanie – z każdym dniem postaraj się wprowadzać pewne nawyki, a z łatwością przejdziesz w nowy tryb. Większość rad warto wprowadzić nie tylko teraz, ale po prostu na co dzień. Dzięki nim z pewnością lepiej będziesz wysypiać się każdego dnia, niezależnie, czy latem, czy zimą.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Niestety zmiana czasu może zaburzyć nasz rytm dobowy. To pierwszy krok do problemów ze snem, które z czasem mogą mocno odbić się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale także zdrowiu. Mogą pojawić się bóle głowy, a także wahania hormonalne. Zmiana czasu może zaburzyć m.in. wydzielanie kortyzolu odpowiedzialnego za poranną gotowość do działania. Poza tym może pojawić się gorsze samopoczucie, zauważają psycholodzy i psychoterapeuci

Jeśli organizm wybije się z codziennej rutyny i nie będziemy przesypiać wystarczającej ilości czasu, zwiększa się ryzyko rozwoju chorób, w tym otyłości czy cukrzycy. Na zawał serca w szczególności narażone są osoby starsze, a także mające problemy z prawidłowym ciśnieniem – ryzyko w szczególności wzrasta w przypadku przejścia z czasu zimowego na letni.

Jak więc zadbać o dobry sen i przyzwyczaić się do zmiany? Poniżej podpowiadamy.

Wprowadzaj zmiany stopniowo

By organizm nie doznał szoku, wystarczy codziennie kłaść się do łóżka 5-10 minut wcześniej. W ten sposób delikatnie przyzwyczaisz organizm do zmian. Zmień również godziny posiłków – zarówno obiadu, jak i kolacji. Postaraj się jeść posiłki trochę wcześniej niż dotychczas. Podobnie z codziennymi obowiązkami. Jeśli masz taką możliwość, zaczynaj pracę z kilkuminutowym wyprzedzeniem.

Uważaj z kawą i herbatą

Każdy trochę inaczej reaguje na ilość kofeiny zawartej w kawie. Dlatego jeśli nie chcesz mieć problemów z zasypianiem, zachowaj ostrożność. Jeśli uwielbiasz kawę, nie musisz jej ograniczać, jednak unikaj picia tego napoju późnym popołudniem. Na ostatnią filiżankę pozwól sobie maksymalnie do godziny 18.

Podobnie sprawa wygląda z czarną herbatą. Wiele osób zapomina, że herbata działa podobnie jak kawa, ponieważ zawiera teinę, czyli odmianę kofeiny. Wieczorem lepiej postaw na odmianę typu rooibos, która nie ma działania pobudzającego.  

Zrezygnuj z alkoholu

Odstaw, a przynajmniej ogranicz spożycie alkoholu, jeśli chcesz gładko przejść w nowy tryb letni. Są osoby, które traktują trunek jako świetny sposób za zasypianie – nic bardziej mylnego. Po wypiciu sporej dawki prawdopodobnie szybko zaśniesz, ale wybudzisz się wcześniej, a na drugi dzień będzie męczył się ból głowy. Więcej z tego kłopotu niż pożytku. Na pewno nie jest to rozwiązanie na bezsenność, ani na żadne inne kłopoty.

Nie jedz przed snem

Zrezygnuj z obfitej kolacji tuż przed zaśnięciem. Ostatni posiłek powinien być lekkostrawny – zjedz go 2-3 godziny przed snem. Tej zasady trzymaj się nie tylko przy okazji zmiany czasu, ale po prostu na co dzień. Przejadanie się wieczorem to bardzo zły nawyk.

Bądź aktywny, ale nie przed snem

Sport to zdrowie, a aktywność wspomaga mocny sen. Obawiasz się jednak, że ruch cię rozbudzi i nie będziesz w stanie zasnąć? To prawda, dlatego wieczorne bieganie lub nawet zwykły spacer zaplanuj 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Dzięki temu zyskasz energię, ale później powoli się wyciszysz i z łatwością zaśniesz.

Odłóż telefon

Przed snem ogranicz tak zwane niebieskie światło. Nie przeglądaj telefonu przed zaśnięciem, a także zrezygnuj z oglądania serialu lub filmu przynajmniej na godzinę przed snem. Wybierz inne czynności – posłuchaj relaksującej muzyki lub poczytaj książkę, jednak taką, która nie powoduje dreszczyku emocji. Zasłoń okna, by nie przeszkadzało ci światło z ulicy. Dobre zasłony lub rolety to niezbędny element każdej sypialni. 

Przeczytaj, jakie są przyczyny, objawy i skutki niedoboru melatoniny.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz