Do czego używa się mieszalników gazów technicznych

Mieszalniki gazów, jak wskazuje sama nazwa, służą łączeniu różnych gazów do określonych celów. Skład mieszanek powstających w takich urządzeniach jest z góry określony i kontrolowany za pomocą przyrządów do sterowania proporcjami.
Mieszalniki gazów technicznych znajdują szerokie zastosowanie w procesach przemysłowych i laboratoryjnych pracach naukowych, ale także w produkcji żywności i magazynowaniu gazów oddechowych – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy AirNET.
Mieszalniki gazów spawalniczych
W spawalnictwie wykorzystywane są 2 główne szeregi gazów: palne i osłonowe. Gazy palne stosowane są m.in. do podgrzewania rozmaitych elementów metalowych, ich prostowania oraz lutowania gazowego.
Mieszanie poszczególnych gazów spawalniczych i łączenie ich np. z tlenem, wpływa na zmianę ich właściwości, w tym temperatury spalania. A zatem stosowanie mieszalników gazów technicznych w spawalnictwie pozwala na dostosowanie procesu do wymogów i właściwości opracowywanego materiału.
Mieszalniki gazów dla przemysłu spożywczego
W celu podniesienia jakości świeżych produktów spożywczych stosuje się wiele rozwiązań, a wśród nich nowoczesne technologie pakowania w atmosferze modyfikowanej. Dzięki tej technologii możliwe jest wydłużenie łańcucha dostaw i transport żywności na duże odległości, bez ryzyka utraty ich właściwości tych produktów.
Do pakowania w atmosferze modyfikowanej żywności wykorzystuje się rozmaite mieszanki gazów. Mieszanki o wysokiej zawartości tlenu pomagają utrzymać czerwoną barwę mięsa, zaś mieszanki o obniżonej zawartości tlenu ograniczają rozwój pleśni.
Mieszalniki gazów oddechowych dla nurkowania
Mieszalniki gazów są również niezbędnym elementem obowiązkowym ekwipunku do nurkowania. Tego typu mieszanki stanowią połączenie pierwiastków i związków chemicznych niezbędnych człowiekowi do oddychania, gdzie najważniejszym elementem zawsze jest tlen. Dodatkowo, mieszanki do nurkowania na duże głębokości posiadają gazy wpływające na obniżenie ryzyka dekompresji i ułatwiające oddychanie.
Mieszalniki gazów technicznych są więc w takim zastosowaniu elementem wyposażenia podtrzymującego życie obok innych komponentów, takich jak butla do przechowywania gazów, sprężarka, jednostka do odzyskiwania helu itd.
Powyższy tekst opisuje jedynie kilka z istniejących zastosowań mieszalników gazów technicznych. Ponadto urządzenia tego typu wykorzystywane są w procesach produkcyjnych branży chemicznej, a także w medycynie, głównie do przeprowadzania zabiegów z zakresu anestezjologii.