Artykuł sponsorowany

Efbi — Jakie są rodzaje głowic kablowych i do czego służą?

Efbi — Jakie są rodzaje głowic kablowych i do czego służą?

W przypadku budowy elektroenergetycznych linii kablowych do trwałego spięcia dwóch odcinków przewodów, by finalnie tworzyły wytrzymałą elektrycznie i mechanicznie całość używa się muf kablowych, natomiast pojedyncze kable zakańczane są głowicami. W firmie Efbi możesz liczyć na fachowe doradztwo w doborze głowic kablowych. Czym należy się kierować? Jakie rodzaje zastosować?

Jaki osprzęt kablowy wykorzystywany jest w kablowych liniach elektroenergetycznych?

Elektroenergetyczne linie kablowe zbudowane są m.in. z przewodów, muf, złączek, głowic. Mogą być budowane zarówno dla prądu stałego, jak i przemiennego. Jak wyjaśnia nam ekspert z firmy Efbi Sp. z o.o.: Ten rodzaj instalacji stosowany jest zwykle tam, gdzie prowadzenie linii napowietrznych jest kłopotliwe, bądź z różnych przyczyn niewskazane. Przykładem może być tu konieczność przekraczania dużych zbiorników wodnych, czy też konieczności zapewnienie wysokiej niezawodności zasilania. Do łączenia przewodów, budowy rozgałęzień  stosowany jest różnego rodzaju osprzęt elektroenergetyczny, który należy dokładnie dobrać do wymogów sieci.

Jak podkreśla nasz rozmówca z firmy Efbi, która od 1993 roku specjalizuje się w handlu i produkcji artykułów dla telekomunikacji i energetyki, akcesoria elektroenergetyczne winny być dobierane ze względum.in. na napięcie znamionowe, przeznaczenie (do linii napowietrznych lub kablowych), liczbę i przekrój żył, rodzaj izolacji i technologii jej wykonania.

Rodzaje głowic kablowych

We wspomnianym przedsiębiorstwie można liczyć na fachową pomoc techniczną w doborze odpowiedniej konstrukcji głowic. Jak wynika z informacji uzyskanych od omawianej firmy w zależności od czynnika izolującego w kablu, czyli tego będzie to kabel suchy, czy w izolacji gazowej, wodnej czy olejowej, jak również od jego napięcia zalecane będzie użycie odmiennej ich konstrukcji.

Wśród najczęściej używanych spotyka się głowice butelkowe, stożkowe, leżące, płaskie (w tym kątowe i słupowe), ale także ołowiane małomasowe, z żywic syntetycznych, czy też masztowe bądź jednożyłowe.

Opracowanie:
Olsztyn, Okopowa 11
tel. 89 527 08 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz