Artykuł sponsorowany

W jaki sposób zbudowane są kable światłowodowe? Sprawdź ofertę firmy Efbi!

W jaki sposób zbudowane są kable światłowodowe? Sprawdź ofertę firmy Efbi!

Kable światłowodowe są nie tylko nowocześniejszą, ale także coraz częściej wykorzystywaną alternatywą dla konwencjonalnych przewodów wykonanych z miedzi. Zapewniają one niezwykle wydajną transmisję danych przy relatywnie niskich kosztach produkcji. Mają również bardzo uniwersalne zastosowanie. I choć z ich nazwą spotkał nie niemal każdy, to rzadko kto zdaje sobie sprawę z tego, jak kable tego typu są zbudowane. Co warto wiedzieć na ten temat?

Z jakich elementów składają się przewody światłowodowe?

Z technicznego punktu widzenia wszystkie kable światłowodowe zbudowane są z kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu włókien, które dzieli się na poszczególne rodzaje oraz klasy. Każde z nich składa się rdzenia, płaszcza oraz tzw. bufora. Za jakie funkcje odpowiadają wymienione elementy? W najważniejszej części światłowodu, czyli w rdzeniu rozchodzą się sygnały świetlne.

Płaszcz natomiast ma niższy współczynnik załamania światła, dlatego też umożliwia zatrzymanie sygnału w rdzeniu. Jeżeli zaś chodzi o bufor, to jego głównym zadaniem jest przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Jak podkreślają doświadczeni specjaliści z firmy Efbi, w zależności od budowy kabla można spotkać się także z różnego rodzaju dodatkowymi komponentami wzmacniającymi czy specjalistycznymi wypełnieniami, które zabezpieczają przewód przed wodą lub innymi płynami. Z jakimi jeszcze informacjami warto się zapoznać?

Zewnętrzne kable światłowodowe a kwestia jakości wykonania

Z przyczyn oczywistych budowa kabli światłowodowych wykorzystywanych na zewnątrz musi różnić się od konstrukcji przewodów stosowanych wewnątrz budynków. Głównym czynnikiem decydującym o jakości światłowodu zewnętrznego jest wytrzymałość. Jego konstrukcja musi poradzić sobie zarówno z długotrwałym oddziaływaniem wilgoci oraz promieni ultrafioletowych, jak i możliwością wyrządzenia szkód m.in. przez gryzonie. Z tego powodu okablowanie zewnętrzne ma konstrukcję luźnej tuby, która powstaje z powiększenia izolacji i wypełnienia uzyskanej przestrzeni żelem lub specjalną przędzą absorbującą wodę.

Fachowcy z firmy Efbi zaznaczają, że tak przemyślany projekt daje możliwość zastosowania w okablowaniu dodatkowego wzmocnienia. W celu zabezpieczenia przed mechanicznymi uszkodzeniami, powodowanymi przez nadwyrężanie kabla stosuje się opancerzenie lub podwójne powłoki, które skutecznie chronią włókna znajdujące się wewnątrz. Co warte podkreślenia – przewody światłowodowe tego typu mogą występować także z miedzianym kablem nośnym do instalacji napowietrznej.

Opracowanie:
Olsztyn, Okopowa 11
tel. 89 527 08 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz