Zastosowania i wytwarzanie acetonu

Wielu z nas – a może wiele – zna aceton, jako popularny zmywacz do paznokci. Właściwie nowoczesne zmywacze już od wielu lat chwalą się tym, że nie zawierają acetonu, ale okazuje się, że na przykład manicure hybrydowy zmywa się – czystym acetonem. Ale to nie wszystko, do czego wykorzystuje się aceton. W domu, przy pracach ogrodniczych i w innych sytuacjach, aceton można wykorzystywać na różne sposoby. W tym artykule pokażemy niektóre z nich.
Do czego najczęściej wykorzystuje się aceton
Popularny rozpuszczalnik organiczny, aceton, jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym ostrym zapachu. Bywa stosowany do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem albo klejeniem. Odtłuszcza także metale przed galwanizowaniem, ułatwia czyszczenie zabrudzonych pędzli i innych narzędzi. Usuwa plamy i zabrudzenia z tłuszczów, wosków czy gumy. Można nim rozcieńczać wyroby nitrocelulozowe, służy też to mycia i osuszania szkła laboratoryjnego. Jako komponent znajduje się w klejach celulozowych oraz w materiałach wybuchowych. Aceton służy do rozpuszczania:
- tworzyw sztucznych
- akierów
- tłuszczy
- olejów
- nagaru silnikowego
Aby odtłuścić przedmiot można go zanurzyć w acetonie, a następnie wyjąć i przetrzeć kawałkiem suchego materiału. Trzeba tylko uważać, by aceton wlać do szklanego naczynia, gdyż naczynie z tworzywa sztucznego może ulec uszkodzeniu. Można też nanieść aceton pędzlem na powierzchnię przedmiotu a potem przetrzeć go szmatką, przy tej metodzie jednak trzeba będzie tę procedurę powtórzyć kilkakrotnie. Przy używaniu acetonu należy zachować środki ostrożności. Jest on związkiem silnie drażniącym, jest też łatwopalny. Wdychanie oparów acetonu może doprowadzić do podrażnień układu oddechowego, oddziałuje też na układ nerwowy. Z tych powodów w trakcie pracy z acetonem należy stosować okulary ochronne, rękawiczki, maski ochronne oraz odzież ochronną.