Artykuł sponsorowany

Znaczenie dobrego oświetlenia rowerowego

Znaczenie dobrego oświetlenia rowerowego

Wśród wszystkich akcesoriów rowerowych do najważniejszych niewątpliwie należą lampki i światła odblaskowe. To dzięki nim rowerzysta może bezpiecznie poruszać się po zmroku. Obecność właściwego oświetlenia rowerowego na jednośladzie jest zresztą wymogiem prawnym. Dowiedz się, jakich świateł nie może zabraknąć na twoim rowerze i dlaczego są tak ważne.

Rower jest najlepszym, bo zdrowym i ekologicznym środkiem transportu. Na co dzień pozwala nam szybko dostać się do szkoły lub pracy, bez konieczności spędzania czasu w korkach. Dla  osób, które nie mogą korzystać z niego w ten sposób, jazda jednośladem często jest hobby i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jednak aby jeździć bezpiecznie, musimy przestrzegać kilku ważnych reguł. Jedna z najważniejszych mówi o obowiązku korzystania ze świateł rowerowych po zmierzchu.

Oświetlenie rowerowe… w świetle prawa

Posiadanie świateł rowerowych jest obowiązkowe, ale tylko w określonych warunkach, a mianowicie od zmierzchu do świtu, we mgle i podczas jazdy w tunelu. Innymi słowy, oświetlenia musisz używać zawsze, kiedy panują warunki utrudniające widoczność. Przepisy regulują także rodzaje wymaganych świateł.

W przytoczonych wyżej sytuacjach rower musi posiadać ciągłe bądź migające: oświetlenie przednie białe lub żółte selektywne, oświetlenie tylne czerwone. Oznacza to, że rower po zmroku powinien mieć włączoną co najmniej jedną lampę przednią i jedną lampę tylną, przy czym nie muszą to być lampki mocowane na stałe. Jeżeli w danym momencie nie stać cię na zakup i montaż stałego oświetlenia, możesz zaopatrzyć się w małą lampkę na baterie, którą będziesz mocował do roweru tylko w określonych sytuacjach.

Co ważne, jednego elementu oświetlenia nie może zabraknąć nawet podczas jazdy za dnia. Mowa tu o czerwonym świetle odblaskowym z tyłu, które musi być na rowerze zawsze – mówi ekspert ze sklepu internetowego ROWMOT.

Dlaczego oświetlenie rowerowe jest tak ważne?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, światła rowerowe służą bezpieczeństwu cyklisty. Po pierwsze, oświetlają drogę przed rowerem, co pozwala na omijanie przeszkód. Jednak jeszcze ważniejsza jest widoczność samego rowerzysty. Używając świateł zmniejszasz prawdopodobieństwo, że twoja obecność na drodze umknie innym użytkownikom ruchu. Mówiąc wprost, światła oświetlenie rowerowe chroni cię przede wszystkim przed potrąceniem przez samochód lub kolizją z innym rowerem.

We wcześniejszej części artykułu powiedzieliśmy sobie, że przednia lampa rowerowa powinna świecić na biało lub żółto, a tylna – na czerwono. Stosowanie oświetlenia w odpowiednim kolorze ma bardzo duże znaczenie. Dostrzegając światło białe lub żółte uczestnik ruchu może zakładać, że zbliża się do pojazdu jadącego z naprzeciwka. Z kolei światło czerwone informuje nas, że zbliżamy się do obiektu od tyłu. Dla kierowcy samochodu, jest to bardzo ważna informacja, która ułatwia określenie położenia cyklisty, przewidzenie jego zachowania i zaplanowanie odpowiedniego zachowania podczas mijania, wymijania lub wyprzedzania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz